-


Vă aducem la cunoștință că pentru o navigare cat mai ușoară acest site utilizează fișiere de tip cookie. De asemenea, am actualizat politica site-ului pentru a ne conforma cu Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea, vă rugăm să citiți și să înțelegeți conținutul Politicii de Utilizare a Cookies și Politicii de Prelucrare a Datelor.

Prin continuarea navigării pe site confirmați acceptarea politicii de utilizare a cookies si a politicii de prelucrare a datelor.

Concurs muncitor calificat I

Concurs muncitor calificat I

Vizualizari: 19
Data creare: 04-04-2019 08:32:15

Concurs muncitor calificat I

Concurs muncitor calificat I

Documente pdf
CONCURS MUNCITOR CALIFICAT i
anunt concurs muncitor calificat I

Vizualizari: 17
Data creare: 03-04-2019 12:58:56

Anunt transfer

Anunt transfer consilier I grad profesional principal

Vizualizari: 60
Data creare: 27-12-2018 14:51:28

Concurs consilier superior

Concurs consilier superior

Documente pdf
Anunt concurs

Vizualizari: 80
Data creare: 05-11-2018 14:42:28

Concurs

concurs

Vizualizari: 96
Data creare: 05-11-2018 14:20:18

anunt concurs consilier juridic

anunt concurs consilier juridic

Documente pdf
Anunt concurs
Calendar concurs
Bibliografie concurs
Rezultate selectie dosare

Vizualizari: 154
Data creare: 16-04-2018 08:36:02

Lista de investitii

Lista de investitii 2018

Documente pdf
Lista de investitii 2018

Vizualizari: 195
Data creare: 16-02-2018 12:17:06

Buget 2018

Bugetul Comunei Comarna pe anul 2018

Documente pdf
Bugetul Comunei Comarna anul 2018
Lista de investitii 2018

Vizualizari: 214
Data creare: 15-02-2018 10:43:24

Dispozitii ale primarului

Dispozitii ale primarului

Documente pdf
Dispozitia nr 228 din 08.12.2017
Dispozitia primarului nr.50/26.02.2018

Vizualizari: 253
Data creare: 11-12-2017 09:21:19

ATRIBUȚIILE SECRETARULUI conform Legii 215/2001- legea administrației publice locale

Art. 116. - (1) Fiecare unitate administrativ-teritorială și subdiviziune administrativ-teritorială a municipiilor are un secretar salarizat din bugetul local. Secretarul comunei, orașului, municipiului, judeţului și al subdiviziunii administrativ-teritoriale a municipiilor este funcţionar public de conducere, cu studii superioare juridice sau administrative. Secretarul se bucură de stabilitate în funcţie.
(11) Perioada în care persoana cu studii superioare juridice ocupă funcţia de secretar, precum și funcţii de conducere din aparatul propriu de specialitate al unităţii administrativ-teritoriale/subdiviziunii administrativ-teritoriale constituie vechime în specialitate. (alineat introdus prin art. unic din Legea nr. 131/2008, în vigoare de la 3 iulie 2008)
Citeste mai mult...

Vizualizari: 414
Data creare: 14-11-2017 09:53:10

Cadrul Legislativ - Legea nr. 52/2003 (*republicată*) si Legea 544/2001

Legea nr. 52 din 21 ianuarie 2003 (*republicată*) privind transparenta decizionala in administratia publica si Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatii de interes public.

Documente pdf
Legea nr. 52 din 21 ianuarie 2003 (*republicată*) privind transparenta decizionala in administratia
Legea nr. 544 din 2001 privind liberul acces la informațiile de interes public

Vizualizari: 283
Data creare: 10-10-2017 23:39:48

Formular pentru solicitare informaţii în baza Legii nr. 544/2001

În vederea solicitării unei informații de interes public recomandăm folosirea următorului formular:

Documente pdf
Formular-tip cerere de informaţii de interes public conform Anexa 4 din HG 478/ 2016

Vizualizari: 332
Data creare: 10-10-2017 22:55:00

Strategia de dezvoltare locala 2015-2020

Strategia de dezvoltare locala 2015-2020

Documente pdf
Strategia de dezvoltare locala 2015-2020

Vizualizari: 376
Data creare: 29-03-2017 09:51:54

Structura organizatorica

Structura organizatorica

Documente pdf
Organigrama Primariei Comunei Comarna

Vizualizari: 350
Data creare: 29-03-2017 08:44:00

Lista Consilieri

Lista Consilieri

Documente pdf
Validare consilieri
Constituirea legala a Consiliului Local Comarna

Vizualizari: 373
Data creare: 29-03-2017 08:35:25

Anunț ocupare agent fiscal

Anunț recrutare pentru ocuparea pe perioadă determinată a funcției contractuale de execuție de agent fiscal

Vizualizari: 319
Data creare: 15-02-2017 13:43:50

Concurs Șef formație pompieri

Anunț de recrutare pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a funcției contractuale de execuție de Șef formație pompieri.
Vă rugăm consultați documentele atașate.

Vizualizari: 339
Data creare: 15-02-2017 13:35:52

Înregistrare căsătorie

Declarația de căsătorie se face personal, de către viitorii soți, în scris, la primăria locului de domiciliu ori de reședință al unuia dintre ei.
Căsătoria se va încheia în termen de 10 zile de la data depunerii actelor, în care se cuprind atât ziua în care a fost făcută declarația de căsătorie, cât și ziua în care se oficiază căsătoria.
Odată cu declarația de căsătorie viitorii soți prezintă următoarele acte:
a) act de identitate, în original și în copie;
b) certificatul de naștere, în original și în copie;
c) certificatul medical privind starea sănătății, întocmit pe formular-tip, care trebuie să poarte numărul de înregistrare, data certă, sigiliul/ștampila unității sanitare, semnătura Citeste mai mult...

Documente pdf
Înregistrarea căsătoriei
Declarația de căsătorie

Vizualizari: 398
Data creare: 15-02-2017 10:21:40

Concurs administrator public

Anunț concurs de recrutare pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a funcției contractuale de conducere de administrator public. Vă rugăm consultați fișierele anexate.

Vizualizari: 389
Data creare: 15-02-2017 09:49:30

Transfer consilier I debutant

Anunț ocupare prin transfer a funcției publice de execuție de consilier I debutant în cadrul Compartimentului Buget, finanțe, impozite și taxe

Vizualizari: 446
Data creare: 07-02-2017 15:43:56

Raport activitate Consiliul Local pe anul 2015

Raport activitate Consiliul Local pe anul 2015

Documente pdf
pag.1
pag 2
pag 3

Vizualizari: 336
Data creare: 21-12-2016 13:29:38

Hotarari ale Consiliului Local Comarna

Hotarari CL Comarna

Documente pdf
HCL + Procese Vebale - luna iunie
HCL + Procese Verbale - luna Iulie
HCL + Procese Verbale - luna august
HCL. nr 9 din 17.08.2016 Reprezentant legal - proiect - fonduri europene
HCL nr.22.09.09.2016 proiect - Dezvoltare comunitare prin integrare
HCL + Proces verbal - sedinta ordinara 24.08.2016
HCL nr.24.09.09.2016 privind Rectificare Buget
Hotararea nr.1-31.01.2017
Hotararea nr.3-31.01.2017
Hotararea nr. 4 -31.01.2017
Hotararea nr. 5-31.01.2017
Hotararea nr. 6-31.01.2017
Hotararea nr. 7-31.01.2017
Hotararea nr. 8-31.01.2017
Hotararea nr. 9-31.01.2017
Hotararea nr. 11-31.01.2017
Acord de infratire si protocol de colaborare Baxani Republica M
HCL nr.63/15.12.2007
Regulament acordare cetatean de onoare
Hotararea nr.15.24.02.2017
proces verbal sedinta ianuarie 2017
Titlu cetatean de onoare prof. Ghitun
Hotararea nr 16/24.02.2017 + Anexa nr. 1
Hotararea nr. 27/31.03.2017 + Regulament
Hotararea Nr.12-24.02.2017
Hotararea nr 13-24.02.2017
Hotararea nr 14-24.02.2017
Hotararea nr 15-24.02.2017
Hotararea nr 17-24.02.2017
Hotararea nr 18-24.02.2017
Hotararea nr 19-24.02.2017
Hotararea nr 20-24.02.2017
Hotararea nr 20-24.02.2017
Hotararea nr 21-24.02.2017
Hotararea nr 22-24.02.2017
Hotararea nr 23-24.02.2017
Hotararea nr 24-24.02.2017
Hotararea nr 30-31.03.2017+ anexa nr 1 +lista bunurilor de retur
Hotararea nr 31-31.03.2017
Hotararea Nr 32-31.03.2017
Hotararea Nr 34-28.04.2017
Hotararea nr 37-28.04.2017
Hotararea nr 38-28.04.2017
Hotararea nr 39-28.04.2017
Hotararea nr 30-20.12.2013-denumirea strazilor Comuna Comarna
Proces verbal al sedintei de consiliu local Comarna-27.06.2017
HCL 45-30.09.2018 inchiriere tractor
Hotararea Consiliului Local Comarna nr60/19.12.2018
Hotararea Consiliului Local Comarna nr.61/19.12.2018
Hotararea Consiliului Local Comarna nr.63/19.12.2018
Hotararea Consiliului Local Comarna nr.65/19.12.2018 + Anexa nr 1 si Anexa nr 2
Hotararea Consiliului Local Comarna nr.66/19.12.2018
proces verbal 19.12.2018 Consiliul Local Comarna

Vizualizari: 551
Data creare: 29-11-2016 13:34:56

Ziarul Ecoul de Comarna

Ziarul local „Ecoul de Comarna, apare la inițiativa luatã de cãtre conducerea Primãriei Comarna, în 2008 și a fost sprijinitã de fostul Consiliu local.

Din aprilie 2008 apare primul numãr al publicației locale "Ecoul de Comarna" ziar ce oglindește realitãțile comunitãții, colectivul de redacție sunt în mare parte angajați ai primãriei cu colaborarea reprezentanților institutiilor din zona și a altor semnatari care au de transmis informații pertinente cu adresabilitate publica.

Tirajul este de 600 - 1000 bucãți pe lunã și se distribuie gratuit. Costurile sunt de 5oo-6oo lei/lunã.

Vizualizari: 365
Data creare: 23-09-2015 09:41:39

Bisericile si alte culte in Comuna Comarna


Pictura este in ulei, din 1809, executatã de pictorul N. Dumitriu. Catapeteasma- patrimoniu artistic este din lemn de tei, executatã de maestrul Bocec, profesor la ªcoala de Arte Iași și pictatã de preotul V. Damian.

În 2010 s-a sãrbãtorit 100 de ani de la târnosirea Bisericii "Sfinții Constantin și Elena" Comarna.

În data de 5 iulie 2009, la Biserica din Comarna, a avut loc instalarea preotului George Hurjui, ca preot II la Parohia Comarna. Biserica parohiei II Comarna are hramul pe 26 octombrie, Sfântul Mare Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, construitã în anul 2010.

Biserica cu hramul Izvorul Tãmãduirii - pãstoritã de preot paroh Ciprian Pintilie - sat Stânca, a fost construita în anul 2010 .

Menționãm Citeste mai mult...

Foto
Biserica Sfintii Constantin si Elena din Comarna

Vizualizari: 540
Data creare: 23-09-2015 09:29:40

Legaturi utile si telefoane institutii

Lista telefoane utile institutii

SECTIA DRUMURI NATIONALE
0232.219.240
0232.219.241

DIRECTIA JUDETEANA DE ADMINISTRARE A DRUMURILOR SI PODURILOR
0332.411.845
0232.255.960
0232.255.961

E-ON MOLDOVA DISTRIBUTIE
0.800.800.929

E-ON GAZ DISTRIBUTIE
0.800.800.928

AEROPORTUL INTERNATIONAL
0232.271.590

CFR IASI
0232.215.600
0232.242.033
0232.410.636

RATP
0232.267.772
0332.404.713

APA VITAL
0232.969
0232.215.410
0232.215.411
0232.215.412

Linkuri externe
Consiliul Judetean Iasi
http://www.icc.ro/
Prefectura Iasi
http://www.prefecturaiasi.ro/
Inspectoratul pentru Situatii de Urgentã Judetean Iasi
http://www.isujis.ro/
Inspectoratul de Politie Judetean Iasi
http://is.politiaromana.ro/ipj_iasi/Prima_pagina.php
Direcția Generalã de Asistențã Socialã și Protecția Copilului Iași
http://www.dasiasi.ro

Vizualizari: 343
Data creare: 23-09-2015 09:23:45

Biblioteca Comunala George Margarit


În incinta Cãminului cultural Osoi funcționeazã Biblioteca "George Mãrgãrit" cu o filiala la Cãminul cultural Comarna (1997).

Biblioteca Comunala Comarna continuã tradiția bibliotecii sãtești înființate în anul 1902.

Se sãrbãtorește în anul 2002 printr-o amplã manifestare 100 de ani de existențã a bibliotecii, în cadrul proiectului județean Biblioteci rurale centenare din județul Iași.

Biblioteca comunalã de-a lungul existentei ei a funcționat în mai multe localuri - la Comarna- în localul Bãncii de Credit, în localul scolii rurale, iar la Osoi, în incinta fostei clãdiri a grãdiniței, în locuința personalã, apoi naționalizatã a numitului Avramia Lazãr, în cladirea cooperației.

În preze Citeste mai mult...

Foto
Biblioteca Comunala George Margarit din Osoi

Vizualizari: 493
Data creare: 23-09-2015 09:22:25

Acte necesare inscrierii in Registrul Agricol


ACTE NECESARE INSCRIERII IN REGISTRUL AGRICOL


1. ACTE IDENTITATE PROPRIETAR SI MEMBRII FAMILIEI
2. ACTE DE PROPRIETATE ASUPRA TERENULUI DETINUT

- TITLUL DE PROPRIETATE;
- CERTIFICAT MOSTENITOR;
- CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE;
- CARTE FUNCIARA;
- CONTRACT COMODAT;
- CONTRACT ARENDA;
- CONTRACT CONCESIUNE.

3. ADEVERINTA DE LA MEDICUL VETERINAR PENTRU ANIMALELE DETINUTE IN GOSPODARIE

ACTE DE PROPRIETATE ASUPRA CONSTRUCTIILOR

- CERTIFICAT URBANISM;
- AUTORIZATIE CONSTRUIRE

Foto
Culturi agricole - comuna Comarna

Vizualizari: 387
Data creare: 23-09-2015 09:12:25

Caminele Culturale din Comarna si Osoi


La nivelul comunei functioneazã douã cãmine culturale, unul la Osoi, altul în Comarna, aflate în responsabilitatea unui referent cultural.

În cadrul acestora au fost organizate diverse acțiuni constând în serbãri școlare, teatre de pãpuși, circ, adunãri publice prilejuite de desfãșurarea alegerilor locale și parlamentare, sãrbãtorile comunei, praznice, mese festive, petreceri pentru tineret etc.

Clãdirea Cãminului cultural Comarna a suportat o renovare interioarã, de anvergurã ce a constat în schimbarea în totalitate a tâmplãriei, zugrãvirea etajului, schimbarea pardoselii la etaj, zugrãvirea casei scãrii, a holului de la intrare și a sãlii polivalente. Tot aici a fost schimbatã în totalitate instalația electicã. Au fost mon Citeste mai mult...

Foto
Caminul Cultural Comarna

Vizualizari: 470
Data creare: 23-09-2015 09:11:05

Acte necesare pentru vanzare-cumparare teren

1. Cerere- pentru afisarea ofertei de vanzare a terenului
2. Oferta de vanzare teren
3. Lista preemptorilor in vederea exercitarii dreptului de preemptiune asupra ofertei de vanzare
4. Act proprietate (titlu proprietate, certificat mostenitor, contract vanzare cumparare s.a.);
5. Carte funciara
6. Certificat fiscal

Documente pdf
Anexa 1A- Cerere pentru afisarea ofertei de vanzare a terenului
Anexa 1B- Oferta de vanzare teren
Anexa 1C-Lista preemtorilor in vederea exercitarii dreptului de preemtiune asupra ofertei de vanzare

Vizualizari: 367
Data creare: 23-09-2015 09:06:17

Acte necesare


ACTE NECESARE – DECLARATIA APIA

1. Copie buletin
2. Extras cont bancar
3. Adeverinta Primarie (cu suprafetele de teren lucrate);
4. Act proprietate teren (titlu proprietate, contract vanzare-cumparare, certificat mostenitor, contract arenda)
5. Copie dupa registrul agricol, pagina 2A si 3
6. Numar de telefon de corespondenta (fix, mobil)
7. Dosar plic (pentru acte)


ATESTAT PRODUCTOR SI CARNET COMERCIALIZARE

1. Cerere
2. Adeverinta medic veterinar
3. Acte proprietate teren

ADEVERINTE PENTRU NOTARIAT

1. Anexa 24
2. Titlu proprietate
3. Certificat fiscal

Foto
Livezi de ciresi - Comuna Comarna

Vizualizari: 334
Data creare: 23-09-2015 09:04:50

Facilitati pentru persoane fizice si juridice


1. Impozitul pe cladiri, impozitul pe teren, impozitul pe mijloacele de trasport, taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizatii nu se aplica pentru veteranii de razboi
2. Impozitul pe cladiri si impozitul pe teren nu se aplica vaduvelor de razboi si vaduvelor veteranilor de razboi care nu s-au recasatorit
3. Impozitul pe cladiri, impozitului pe teren si taxa pentru eliberarea unei autorizatii pentru desfasurarea unei activitati economice nu se datoreaza de catre persoanele cu handicap grav sau accentuat, si de persoanele incadrate in gradul I de invaliditate
Scutirea de la plata impozitului pe teren se aplica doar terenului aferent cladirii utilizate ca domiciliu de persoanele fizice prevazute la pct.3

Foto
Imagine cu livezile din Comarna

Vizualizari: 318
Data creare: 22-09-2015 22:56:32

Termene de plata a impozitelor locale


1. Impozitul pe cladiri, teren si taxe pe mijloacele de transport se plateste anual pana la datele 31 martie si 30 septembrie inclusiv
2. Pentru neplata impozitului pe cladiri si teren precum si a taxei pentru mijloacele de transport pentru persoanele fizice si juridice se percep penalizari de 0,1% zi calendaristica
3. Plata cu anticipatie a impozitului pe cladiri, teren si a taxei pe mijloacele de transport datorat pentru intregul an de catre contribuabili, pana la 31 martie inclusiv, a anului respectiv, se acorda o bonificatie de 10%

Foto
Casa traditionala din Comarna

Vizualizari: 380
Data creare: 22-09-2015 22:54:53

Acte necesare pentru eliberare documente primarie

Acte necesare pentru eliberare documente primarie

Acte necesare pentru eliberare certificat fiscal:

1. Carte de identitate
2. Plata la zi a impozitelor si taxelor locale
3. Achitarea unei taxe de 10 lei



Acte necesare pentru inscriere autovehicule

1. Fisa de inmatriculare
2. Copie carte identitate
3. Achitarea unei taxe de 62 lei

Vizualizari: 374
Data creare: 22-09-2015 22:53:17

Prezentare comuna Comarna

Cirese de ComarnaScurtă descriere a comunei Comarna