-


Vă aducem la cunoștință că pentru o navigare cat mai ușoară acest site utilizează fișiere de tip cookie. De asemenea, am actualizat politica site-ului pentru a ne conforma cu Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea, vă rugăm să citiți și să înțelegeți conținutul Politicii de Utilizare a Cookies și Politicii de Prelucrare a Datelor.

Prin continuarea navigării pe site confirmați acceptarea politicii de utilizare a cookies si a politicii de prelucrare a datelor.


Convocare ședințe Consiliul Local Comarna

 

Linkuri externe
Convocare ședințe Consiliul Local Comarna
https://www.primariacomarna.ro/ari2_1860-convocare_sedinte_cl_comarna.html

Vizualizari: 0
Data creare: 01-08-2019 11:36:55

Dispozițiile primarului comunei Comarna, județul Iași

 

Linkuri externe
Dispozițiile primarului comunei Comarna, județul Iași
https://www.primariacomarna.ro/ari2_3118-dispozitii.html

Vizualizari: 1
Data creare: 01-08-2019 11:34:57

Publicații căsătorie, comuna Comarna, județul Iași

 

Linkuri externe
Publicații căsătorie, comuna Comarna, județul Iași
https://www.primariacomarna.ro/ari2_415-anunturi_casatorii.html

Vizualizari: 1
Data creare: 01-08-2019 11:33:20

Hotărâri ale Consiliului Local Comarna

 

Linkuri externe
Hotărâri ale Consiliului Local Comarna, județul Iași
https://www.primariacomarna.ro/ari2_2863-hotarri_ale_consiliului_local.html

Vizualizari: 2
Data creare: 01-08-2019 11:30:03

Concurs muncitor calificat I

Concurs muncitor calificat I

Vizualizari: 66
Data creare: 04-04-2019 08:32:15

Concurs muncitor calificat I

Concurs muncitor calificat I

Documente pdf
CONCURS MUNCITOR CALIFICAT i
anunt concurs muncitor calificat I

Vizualizari: 112
Data creare: 03-04-2019 12:58:56

Anunt transfer

Anunt transfer consilier I grad profesional principal

Vizualizari: 108
Data creare: 27-12-2018 14:51:28

Concurs consilier superior

Concurs consilier superior

Documente pdf
Anunt concurs

Vizualizari: 130
Data creare: 05-11-2018 14:42:28

Concurs

concurs

Vizualizari: 156
Data creare: 05-11-2018 14:20:18

anunt concurs consilier juridic

anunt concurs consilier juridic

Documente pdf
Anunt concurs
Calendar concurs
Bibliografie concurs
Rezultate selectie dosare

Vizualizari: 212
Data creare: 16-04-2018 08:36:02

Lista de investitii

Lista de investitii 2018

Documente pdf
Lista de investitii 2018

Vizualizari: 265
Data creare: 16-02-2018 12:17:06

Buget 2018

Bugetul Comunei Comarna pe anul 2018

Documente pdf
Bugetul Comunei Comarna anul 2018
Lista de investitii 2018

Vizualizari: 276
Data creare: 15-02-2018 10:43:24

ATRIBUȚIILE SECRETARULUI conform Legii 215/2001- legea administrației publice locale

Art. 116. - (1) Fiecare unitate administrativ-teritorială și subdiviziune administrativ-teritorială a municipiilor are un secretar salarizat din bugetul local. Secretarul comunei, orașului, municipiului, judeţului și al subdiviziunii administrativ-teritoriale a municipiilor este funcţionar public de conducere, cu studii superioare juridice sau administrative. Secretarul se bucură de stabilitate în funcţie.
(11) Perioada în care persoana cu studii superioare juridice ocupă funcţia de secretar, precum și funcţii de conducere din aparatul propriu de specialitate al unităţii administrativ-teritoriale/subdiviziunii administrativ-teritoriale constituie vechime în specialitate. (alineat introdus prin art. unic din Legea nr. 131/2008, în vigoare de la 3 iulie 2008)
Citeste mai mult...

Vizualizari: 514
Data creare: 14-11-2017 09:53:10

Cadrul Legislativ - Legea nr. 52/2003 (*republicată*) si Legea 544/2001

Legea nr. 52 din 21 ianuarie 2003 (*republicată*) privind transparenta decizionala in administratia publica si Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatii de interes public.

Documente pdf
Legea nr. 52 din 21 ianuarie 2003 (*republicată*) privind transparenta decizionala in administratia
Legea nr. 544 din 2001 privind liberul acces la informațiile de interes public

Vizualizari: 344
Data creare: 10-10-2017 23:39:48

Formular pentru solicitare informaţii în baza Legii nr. 544/2001

În vederea solicitării unei informații de interes public recomandăm folosirea următorului formular:

Documente pdf
Formular-tip cerere de informaţii de interes public conform Anexa 4 din HG 478/ 2016

Vizualizari: 399
Data creare: 10-10-2017 22:55:00

Strategia de dezvoltare locala 2015-2020

Strategia de dezvoltare locala 2015-2020

Documente pdf
Strategia de dezvoltare locala 2015-2020

Vizualizari: 452
Data creare: 29-03-2017 09:51:54

Structura organizatorica

Structura organizatorica

Documente pdf
Organigrama Primariei Comunei Comarna

Vizualizari: 420
Data creare: 29-03-2017 08:44:00

Lista Consilieri

Lista Consilieri

Documente pdf
Validare consilieri
Constituirea legala a Consiliului Local Comarna

Vizualizari: 453
Data creare: 29-03-2017 08:35:25

Anunț ocupare agent fiscal

Anunț recrutare pentru ocuparea pe perioadă determinată a funcției contractuale de execuție de agent fiscal

Vizualizari: 385
Data creare: 15-02-2017 13:43:50

Concurs Șef formație pompieri

Anunț de recrutare pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a funcției contractuale de execuție de Șef formație pompieri.
Vă rugăm consultați documentele atașate.

Vizualizari: 415
Data creare: 15-02-2017 13:35:52

Înregistrare căsătorie

Declarația de căsătorie se face personal, de către viitorii soți, în scris, la primăria locului de domiciliu ori de reședință al unuia dintre ei.
Căsătoria se va încheia în termen de 10 zile de la data depunerii actelor, în care se cuprind atât ziua în care a fost făcută declarația de căsătorie, cât și ziua în care se oficiază căsătoria.
Odată cu declarația de căsătorie viitorii soți prezintă următoarele acte:
a) act de identitate, în original și în copie;
b) certificatul de naștere, în original și în copie;
c) certificatul medical privind starea sănătății, întocmit pe formular-tip, care trebuie să poarte numărul de înregistrare, data certă, sigiliul/ștampila unității sanitare, semnătura Citeste mai mult...

Documente pdf
Înregistrarea căsătoriei
Declarația de căsătorie

Vizualizari: 485
Data creare: 15-02-2017 10:21:40

Concurs administrator public

Anunț concurs de recrutare pentru ocuparea pe perioadă nedeterminată a funcției contractuale de conducere de administrator public. Vă rugăm consultați fișierele anexate.

Vizualizari: 467
Data creare: 15-02-2017 09:49:30

Transfer consilier I debutant

Anunț ocupare prin transfer a funcției publice de execuție de consilier I debutant în cadrul Compartimentului Buget, finanțe, impozite și taxe

Vizualizari: 563
Data creare: 07-02-2017 15:43:56

Raport activitate Consiliul Local pe anul 2015

Raport activitate Consiliul Local pe anul 2015

Documente pdf
pag.1
pag 2
pag 3

Vizualizari: 416
Data creare: 21-12-2016 13:29:38

Anunturi casatorii

Publicații de căsătorie

Documente pdf
Publicatie casatorie cetatenii Agape Gabriel-Marius și Crețu Vasilica-Diana
Publicatie casatorie cetatenii Bobu Ioan-Bogdan și Zupcu Daniela
Publicatie casatorie cetatenii Părălește Marius-Ionuț și Necula Teodora-Ionela
Publicatie casatorie cetatenii Tataru ionut si Pantiru Madalina-Georgiana
Publicatie casatorie cetatenii Musteata Cristian si Panaite Paula-Iulia
Publicatie casatorie cetatenii GRIGORAS IONEL si OLOERU LENUTA
Publicatie casatorie cetatenii PAZNICU DORU-GABRIEL si IURASCU MARINELA-GEORGIANA
Publicatie casatorie cetatenii GOIAN RADU ALEXANDRU si AMIHAESII IOANA
Publicatie casatorie cetatenii Crudu Iulian si Manuta Delia Catalina
Publicatie casatorie cetatenii Crudu Costel si Zdrevita Nicoleta
Publicatie casatorie cetatenii Ungureanu Gabriel Florin si Leonte Ionela Madalina
Publicatie casatorie cetatenii Paraschiv Pavel si Mihailescu Alina Georgiana
Publicatie casatorie cetatenii Franciug Emilian si Manolachi Ionela
Publicatie casatorie cetatenii OLARU VASILE si PASTRAMA ANA MARIA TINCA
Publicatie casatorie cetatenii PARFENE DANIEL si CIOCIRLAN ANA MARIA
INFORMATII PRIVIND CIRCULATIA anumitor documente oficiale intre Statele membre
Publicatie casatorie cetatenii COVASNEANU IONEL si GRIGORIU GETA
Publicatie casatorie cetatenii Parfeni Andrei Dorin si Luntraru Corina
Publicatie casatorie cetatenii Luntraru Ovidiu si Tarcan Gabi
Publicatie casatorie cetatenii FLOREA GABRIEL si RAILEANU PETRONELA
Publicatie casatorie cetatenii DRAGOMIR VASILE si GROZAVU ELENA
Publicatie casatorie cetatenii CARUTASU GHEORGHE -VASILE si HERIA MIHAELA
Publicatie casatorie cetatenii PURICE CRISTINEL si TINCU MARIA CRISTINA
Publicatie casatorie cetatenii FOTACHE MARIUS ANDREI si DRAGAN MARIA NICOLETA
Publicatie casatorie cetatenii Roman Romeo Sabrin si Frone Andreea Mihaela
PUBLICATIE CASATORIE cetatenii MORARASU ANDREI VLADUT si ALEXANDRU RAMONA STEFANIA
Publicatie casatorie cetatenii STEFAN GEORGE ANDREI si RAMASCANU CATALINA ELENA
Publicatie casatorie cetatenii OVIDENIE PETRICA si LAZAR SIMONA MIHAELA
Publicatie casatorie cetatenii MARTINESCU COSTICA SORIN si HOCIUNG MADALINA MIHAELA
Publicatie casatorie cetatenii GONGEA CRISTIAN GEORGE si PANAINTE IONELA DIANA

Vizualizari: 521
Data creare: 18-12-2016 11:26:18

Hotarari ale Consiliului Local Comarna

Hotarari CL Comarna

Documente pdf
HCL + Procese Vebale - luna iunie
HCL + Procese Verbale - luna Iulie
HCL + Procese Verbale - luna august
HCL. nr 9 din 17.08.2016 Reprezentant legal - proiect - fonduri europene
HCL nr.22.09.09.2016 proiect - Dezvoltare comunitare prin integrare
HCL + Proces verbal - sedinta ordinara 24.08.2016
HCL nr.24.09.09.2016 privind Rectificare Buget
Hotararea nr.1-31.01.2017
Hotararea nr.3-31.01.2017
Hotararea nr. 4 -31.01.2017
Hotararea nr. 5-31.01.2017
Hotararea nr. 6-31.01.2017
Hotararea nr. 7-31.01.2017
Hotararea nr. 8-31.01.2017
Hotararea nr. 9-31.01.2017
Hotararea nr. 11-31.01.2017
Acord de infratire si protocol de colaborare Baxani Republica M
HCL nr.63/15.12.2007
Regulament acordare cetatean de onoare
Hotararea nr.15.24.02.2017
proces verbal sedinta ianuarie 2017
Titlu cetatean de onoare prof. Ghitun
Hotararea nr 16/24.02.2017 + Anexa nr. 1
Hotararea nr. 27/31.03.2017 + Regulament
Hotararea Nr.12-24.02.2017
Hotararea nr 13-24.02.2017
Hotararea nr 14-24.02.2017
Hotararea nr 15-24.02.2017
Hotararea nr 17-24.02.2017
Hotararea nr 18-24.02.2017
Hotararea nr 19-24.02.2017
Hotararea nr 20-24.02.2017
Hotararea nr 20-24.02.2017
Hotararea nr 21-24.02.2017
Hotararea nr 22-24.02.2017
Hotararea nr 23-24.02.2017
Hotararea nr 24-24.02.2017
Hotararea nr 30-31.03.2017+ anexa nr 1 +lista bunurilor de retur
Hotararea nr 31-31.03.2017
Hotararea Nr 32-31.03.2017
Hotararea Nr 34-28.04.2017
Hotararea nr 37-28.04.2017
Hotararea nr 38-28.04.2017
Hotararea nr 39-28.04.2017
Hotararea nr 30-20.12.2013-denumirea strazilor Comuna Comarna
Proces verbal al sedintei de consiliu local Comarna-27.06.2017
HCL 45-30.09.2018 inchiriere tractor
Hotararea Consiliului Local Comarna nr60/19.12.2018
Hotararea Consiliului Local Comarna nr.61/19.12.2018
Hotararea Consiliului Local Comarna nr.63/19.12.2018
Hotararea Consiliului Local Comarna nr.65/19.12.2018 + Anexa nr 1 si Anexa nr 2
Hotararea Consiliului Local Comarna nr.66/19.12.2018
proces verbal 19.12.2018 Consiliul Local Comarna
Hotararea Consiliului Local nr. 1 din 07.01.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 3 din 31.01.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 4 din 31.01.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 6 din 31.01.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 8 din 31.01.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 9 din 31.01.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 11 din 29.03.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 12 din 29.03.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 13 din 29.03.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 15 din 29.03.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 18 din 08.04.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 19 din 08.04.2019
Hotararea Consiliului Local nr. 20 din 08.04.2019
Proces verbal sedinta 28.02.2019
HCL 31-28.06.2019
HCL 32-28.06.2019
HCL 35-31.07.2019
HCL 36-31.07.2019
HCL 37-30.08.2019
HCL 38-30.08.2019
HCL 39-30.08.2019
HCL 40-30.08.2019
HCL 61-15.12.2007
proces verbal sedinta ordinara 30.08.2019
proces verbal sedinta ordinara 27.09.2019
HCL 44 din 27.09.2019

Vizualizari: 633
Data creare: 29-11-2016 13:34:56

Ziarul Ecoul de Comarna

Ziarul local „Ecoul de Comarna, apare la inițiativa luatã de cãtre conducerea Primãriei Comarna, în 2008 și a fost sprijinitã de fostul Consiliu local.

Din aprilie 2008 apare primul numãr al publicației locale "Ecoul de Comarna" ziar ce oglindește realitãțile comunitãții, colectivul de redacție sunt în mare parte angajați ai primãriei cu colaborarea reprezentanților institutiilor din zona și a altor semnatari care au de transmis informații pertinente cu adresabilitate publica.

Tirajul este de 600 - 1000 bucãți pe lunã și se distribuie gratuit. Costurile sunt de 5oo-6oo lei/lunã.

Vizualizari: 439
Data creare: 23-09-2015 09:41:39

Bisericile si alte culte in Comuna Comarna


Pictura este in ulei, din 1809, executatã de pictorul N. Dumitriu. Catapeteasma- patrimoniu artistic este din lemn de tei, executatã de maestrul Bocec, profesor la ªcoala de Arte Iași și pictatã de preotul V. Damian.

În 2010 s-a sãrbãtorit 100 de ani de la târnosirea Bisericii "Sfinții Constantin și Elena" Comarna.

În data de 5 iulie 2009, la Biserica din Comarna, a avut loc instalarea preotului George Hurjui, ca preot II la Parohia Comarna. Biserica parohiei II Comarna are hramul pe 26 octombrie, Sfântul Mare Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, construitã în anul 2010.

Biserica cu hramul Izvorul Tãmãduirii - pãstoritã de preot paroh Ciprian Pintilie - sat Stânca, a fost construita în anul 2010 .

Menționãm Citeste mai mult...

Foto
Biserica Sfintii Constantin si Elena din Comarna

Vizualizari: 660
Data creare: 23-09-2015 09:29:40

Legaturi utile si telefoane institutii

Lista telefoane utile institutii

SECTIA DRUMURI NATIONALE
0232.219.240
0232.219.241

DIRECTIA JUDETEANA DE ADMINISTRARE A DRUMURILOR SI PODURILOR
0332.411.845
0232.255.960
0232.255.961

E-ON MOLDOVA DISTRIBUTIE
0.800.800.929

E-ON GAZ DISTRIBUTIE
0.800.800.928

AEROPORTUL INTERNATIONAL
0232.271.590

CFR IASI
0232.215.600
0232.242.033
0232.410.636

RATP
0232.267.772
0332.404.713

APA VITAL
0232.969
0232.215.410
0232.215.411
0232.215.412

Linkuri externe
Consiliul Judetean Iasi
http://www.icc.ro/
Prefectura Iasi
http://www.prefecturaiasi.ro/
Inspectoratul pentru Situatii de Urgentã Judetean Iasi
http://www.isujis.ro/
Inspectoratul de Politie Judetean Iasi
http://is.politiaromana.ro/ipj_iasi/Prima_pagina.php
Direcția Generalã de Asistențã Socialã și Protecția Copilului Iași
http://www.dasiasi.ro

Vizualizari: 436
Data creare: 23-09-2015 09:23:45

Biblioteca Comunala George Margarit


În incinta Cãminului cultural Osoi funcționeazã Biblioteca "George Mãrgãrit" cu o filiala la Cãminul cultural Comarna (1997).

Biblioteca Comunala Comarna continuã tradiția bibliotecii sãtești înființate în anul 1902.

Se sãrbãtorește în anul 2002 printr-o amplã manifestare 100 de ani de existențã a bibliotecii, în cadrul proiectului județean Biblioteci rurale centenare din județul Iași.

Biblioteca comunalã de-a lungul existentei ei a funcționat în mai multe localuri - la Comarna- în localul Bãncii de Credit, în localul scolii rurale, iar la Osoi, în incinta fostei clãdiri a grãdiniței, în locuința personalã, apoi naționalizatã a numitului Avramia Lazãr, în cladirea cooperației.

În preze Citeste mai mult...

Foto
Biblioteca Comunala George Margarit din Osoi

Vizualizari: 602
Data creare: 23-09-2015 09:22:25

Acte necesare inscrierii in Registrul Agricol


ACTE NECESARE INSCRIERII IN REGISTRUL AGRICOL


1. ACTE IDENTITATE PROPRIETAR SI MEMBRII FAMILIEI
2. ACTE DE PROPRIETATE ASUPRA TERENULUI DETINUT

- TITLUL DE PROPRIETATE;
- CERTIFICAT MOSTENITOR;
- CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE;
- CARTE FUNCIARA;
- CONTRACT COMODAT;
- CONTRACT ARENDA;
- CONTRACT CONCESIUNE.

3. ADEVERINTA DE LA MEDICUL VETERINAR PENTRU ANIMALELE DETINUTE IN GOSPODARIE

ACTE DE PROPRIETATE ASUPRA CONSTRUCTIILOR

- CERTIFICAT URBANISM;
- AUTORIZATIE CONSTRUIRE

Foto
Culturi agricole - comuna Comarna

Vizualizari: 451
Data creare: 23-09-2015 09:12:25

Caminele Culturale din Comarna si Osoi


La nivelul comunei functioneazã douã cãmine culturale, unul la Osoi, altul în Comarna, aflate în responsabilitatea unui referent cultural.

În cadrul acestora au fost organizate diverse acțiuni constând în serbãri școlare, teatre de pãpuși, circ, adunãri publice prilejuite de desfãșurarea alegerilor locale și parlamentare, sãrbãtorile comunei, praznice, mese festive, petreceri pentru tineret etc.

Clãdirea Cãminului cultural Comarna a suportat o renovare interioarã, de anvergurã ce a constat în schimbarea în totalitate a tâmplãriei, zugrãvirea etajului, schimbarea pardoselii la etaj, zugrãvirea casei scãrii, a holului de la intrare și a sãlii polivalente. Tot aici a fost schimbatã în totalitate instalația electicã. Au fost mon Citeste mai mult...

Foto
Caminul Cultural Comarna

Vizualizari: 558
Data creare: 23-09-2015 09:11:05

Acte necesare pentru vanzare-cumparare teren

1. Cerere- pentru afisarea ofertei de vanzare a terenului
2. Oferta de vanzare teren
3. Lista preemptorilor in vederea exercitarii dreptului de preemptiune asupra ofertei de vanzare
4. Act proprietate (titlu proprietate, certificat mostenitor, contract vanzare cumparare s.a.);
5. Carte funciara
6. Certificat fiscal

Documente pdf
Anexa 1A- Cerere pentru afisarea ofertei de vanzare a terenului
Anexa 1B- Oferta de vanzare teren
Anexa 1C-Lista preemtorilor in vederea exercitarii dreptului de preemtiune asupra ofertei de vanzare

Vizualizari: 426
Data creare: 23-09-2015 09:06:17

Prezentare comuna Comarna

Cirese de ComarnaScurtă descriere a comunei Comarna